Vyhodnocení ankety životnosti vánočních stromků

Jak jsme již informovali, v průběhu prosincového prodeje vánočních stromků jsme u vybraného vzorku zákazníků provedli průzkum životnosti vánočních stromků podle data jejich zakoupení a tím i uřezání. U nás se kupují pouze čerstvé vánoční stromky. V březnu jsme postupně jednotlivé kupující kontaktovali, zjiátěné informace zprůměrovali a výsledky, které i nás poněkud překvapily, zde uvádíme. Sledovali jsme „životnost“ u druhů Jedle kavkazská, Jedle ojíněná a Smrk pichlavý (stříbrný). Jedle kavkazská – vzorek 45 zákazníků. Nejdéle vydržely stromečky zakoupené v prvním prosincové týdnu od 1.12. do 7.12. Tyto jedličky byly bez opadávání a relativně čerstvé do poloviny a ve 3 případech až do konce Února ! Stromky zakoupené od 8.12. do 14.12. vydržely asio jeden týden méně, v průměru do 5.2. Jedličky pořízené od 15.12.do 23.12. měly „zivotnost“ v průměru do 28. ledna. Jedle ojíněná – vzorek 6 zákazníků. Obdobné výsledky jako jedle kavkazská. Smrk pichlavý – vzorek 21 zákazníků. Tyto smrky měly ještě asi o týden větší výdrž než jedle. Podle data uřezání a zakoupení jsou výsledky téměř totožné jako u jedlí.

Jednotlivé výsledky průzkumu se lišily podle umístění stromku v bytě, vnitřní teploty bytu a byly i rozdíly mezi byty panelákovými a rodinnými domky. Uvedené výsledky jsou zprůměrované bez přihlédnutí k těmto okolnostem.

Na základě této ankety – průzkumu se tedy jeví pravdivé tvrzení, že nejdéle vydrží vánoční stromek uřezaný 10 – 20 dní po listopadovém úplňku. V loňském roce byl 21. 11.